• Aktualności

        • 23lis
            • Pasowanie na czytelnika

              Uczniowie klas pierwszych zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej.

              Dzieci zapoznały się z księgozbiorem, dowiedziały się, jakie życzenia mają książki,  jak powstają i czy można żyć bez czytania. Co najważniejsze - zdały "egzamin na czytelnika" - wykazując się dużą wiedzą, współpracą, pasją i chęcią rozwoju.  Złożyły przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Wreszcie nadeszła część praktyczna - uczniowie przystąpili do pierwszego, oficjalnego wypożyczenia książki, co sprawiło im ogromną radość. Na pewno zobaczymy się wkrótce w bibliotece!

              Życzymy cudownych przygód w świecie literatury!

        • 23lis
            • Czytelnicy miesiąca

              Październik był miesiącem  siły sióstr i ciekawości świata wśród najmłodszych.

              Przedstawiamy najbardziej zaczytanych uczniów, prym wiodą siostry: Zosia, Lena, Antosia i Maja, uczennice klasy III, I i zeróweczki oraz najmłodsza, prawie 3-letnia jeszcze słuchaczka:) Towarzyszy im zawsze młodszy braciszek, także na pewno wyrośnie na miłośnika literatury, mając tak wspaniały przykład.

              Dziewczyny udowadniają, że czytanie to sprawa rodzinna:) 

              Mamy również najmłodszych fanów czytelnictwa, są wśród nich uczniowie zeróweczek, wspomniana Lenka, Fabian i Antoni.

              Zarówno Lenka, jak i Fabian potrafią czytać płynnie. Fabian ma zdecydowany gust odnośnie literatury, przeczytał już Pana Kleksa, serie: Mikołajka i Tajemnic oraz Dzienniki Cwaniaczka. Antoni z kolei lubi książki pop-up oraz naukowe o funkcjonowaniu naszego ciała i przyrody wokół nas, uwielbia jak czyta mu książki oani Asia, a on omawia każdą ilustrację. Lenka z kolei uwielbia przygody zwierzaków, spodobała jej się również seria: Opowiem Ci mamo.

        • 23lis
            • Młodzi inżynierowie

              Uczniowie klas szóstych wiedzą, że podstawa działania, to dobry plan. Na lekcjach techniki podzieli się w grupy, przydzieli odpowiednie zadania od architekta, dekarza, szklarza po murarza; wykonali szkic domu. Prawdziwy inżynier nie boi się wyzwań konsktrukcyjnych, więc przystąpili do etapu wykonawczego. Było mnóstwo elementów: od fundamentów, ścian, dachówek, przez okna, elementy balustrad, a nawet rynny i kominki. Oryginalne, zaskakujące, a nawet nieoczywiste projekty domów zdobią teraz salę techniki lub stały się placem zabaw dla chomika;)  Kreaktywność młodych umysłów nie zna granic!

        • 20lis
        • 20lis
            • Jadalne gleby - innowacja pedagogiczna

              Podczas lekcji geografii, uczniowie klasy 7a wzięli udział w projekcie edukacyjnym, który nosi nazwę "JADALNE GLEBY".

              Zamiast opisywać poszczególne typy gleb słownie, klasa wykorzystała przekroje przedstawione w podręczniku do stworzenia własnego wzoru gleby i wykonywała je w szklanych słoikach, wykorzystując różnego rodzaju słodycze.

              Powstały kolorowe, wielowarstwowe prace, odzwierciedlające różnorodność i odmienność poszczególnych warstw ziemi. Pojawiły się piętra z biszkoptów, herbatników, ciasteczek oreo, nutelii, różnego rodzaju płatków śniadaniowych, żelków, posypek, cukiereczków, a nawet z zielonej waty cukrowej.

              Słodkie przekroje polskich gleb zostały skonsumowane pod koniec lekcji. 

              Było pysznie!

        • 20lis
        • 20lis
            • IMPRESJE W 0B

              W klasie 0B jest wielu malarzy. 

              Odnaleźliśmy nowe pasje ...

              Malowanie obrazu nauczyło nas cierpliwości.

              Z pewnością będziemy kończyć malować obraz na kolejnych zajęciach ...

        • 20lis
            • TRADYCJE NASZEJ SZKOŁY…     

                                   

               

                                                           

               

               

              CZŁOWIEK ŻYJE TAK DŁUGO, JAK DŁUGO TRWA PAMIĘĆ O NIM...

               13. listopada 2023 r. był to dzień wielkich wydarzeń, wzruszeń, emocji… To czas, kiedy cała społeczność obchodziła Święto Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy. Z tej okazji uczniowie klasy 5a wraz z wychowawczynią p. Iloną Rudkiewicz odwiedzili groby śp. Genowefy Szyby oraz śp. Adama Kempy – wieloletnich przyjaciół związanych z  placówką. W  ten sposób uczniowie wraz  z wychowawczynią, jako przedstawiciele całej społeczności szkolnej, wyrazili wielkie uczucia, szacunek a przede wszystkim wdzięczność za wielokrotną żywą lekcję historii jaką dostawali podczas wspólnych spotkań w murach naszej szkoły…

              Do grona zebranych dołączył p. Mateusz Kempa, wnuk śp. pana Adama. Dzięki temu uczniowie pogłębili swoją wiedzę na temat działalności, wartości i bohaterstwa osób, które stanowią wzór dla wszystkich, w tym dla młodego pokolenia. Uczniowie wraz z nauczycielką złożyli symboliczną różę oraz zapalili znicze…

               W wielkiej zadumie wszyscy wracali do szkoły…

              Było to niezwykłe spotkanie, lekcja pełna refleksji o życiu, zachowaniu i o tym co powinno być najważniejsze…

        • 17lis
            • ŚCIEŻKAMI ŻYCIA ŚWIĘTEJ JADWIGI ŚLĄSKIEJ

              Konkurs szkolny - wyniki

               

              3 listopada odbył się w naszej szkole konkurs religijny ŚCIEŻKAMI ŻYCIA ŚWIĘTEJ JADWIGI ŚLĄSKIEJ (etap szkolny). Uczniowie rozwiązali test składający się z 35 pytań dotyczących życia i działalności św. Jadwigi Śląskiej. W konkursie wzięło udział 23 uczniów.

              Oto wyniki:

              I miejsce zajął Maksymilian Sz. z klasy 5c,

              II miejsce zajęła Julia K. (klasa 6a),

              III miejsce zajęła Hanna S. (klasa 6a),

              IV miejsce zajęli: Marcel W. (5c) i Kamil S. (5b),

              V miejsce zajął Kacper G. (4c).

               

              Laureaci otrzymali nagrody i dyplomy, a pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie oraz obrazki z wizerunkiem św. Jadwigi.

              GRATULUJEMY !!!

               

                                                                                                             Organizatorzy:

                                                                                                   Dominika Surma i ks. Przemysław Antoniuk

        • 17lis
            • Zostań recenzentem. Poleć książkę!

              Milena z III a poleca: Opowieści o tym, co w życiu ważne” Marka Michalaka.

              Recenzja

              Moja ulubiona książka to „Opowieści o tym, co w życiu ważne” Marka Michalaka. Lubię ją, ponieważ historie w niej są ciekawe, a także opowiadają o ważnych rzeczach, które dobrze jest zapamiętać na całe życie, na przykład historie o szacunku, współczuciu, miłości czy tolerancji.

              Jest to moja ulubiona książka, ponieważ dzięki niej zapamiętuję te historie na zawsze.

              Jest w niej dwóch bohaterów – Julka i Miłosz, którzy są dziećmi autora tej książki. Opowiadają oni o sytuacjach, które dotyczą dobroci i szacunku dla innych. Dzięki temu dużo się nauczyłam, myślę że warto przeczytać tę książkę. 

        • 15lis
            • Innowacja pedagogiczna „Dodawanie i odejmowanie – wesołe granie”

               

                   W bieżącym roku szkolnym w klasach 2a i 2d wprowadzamy innowację pedagogiczną „Dodawanie i odejmowanie – wesołe granie”.

                    Dzieci od najmłodszych lat z przyjemnością grają w różne gry, organizują zabawy i zawody. Wszystkie te formy stanowią dla nich rozrywkę, która jest przeciwstawieniem obowiązków szkolnych. W grze większe szanse ma ten, kto gra lepiej, a więc kto potrafi przewidywać, poszukiwać, eliminować niepotrzebne kroki, jest pomysłowy i szybko się orientuje. Uczenie się przez zabawę wyzwala ciekawość i zainteresowania poznawcze, wzbudza motywację do wykonywania zadań szkolnych . Najważniejszą rolą zabaw jest wzbudzanie w dzieciach entuzjazmu. Różnorodne zadania i ćwiczenia w formie gier i zabaw dydaktycznych mogą stać się dla dzieci źródłem sukcesów i pożądanych wyników.

                   Działania związane z realizacją innowacji będą opierały się na stwarzaniu sytuacji umożliwiających doskonalenie pamięciowej techniki rachunkowej w zakresie dodawania i odejmowania. Do tego wykorzystane zostaną gry karciane i planszowe.

                   Jako pierwsza została wykorzystana gra „ Ja mam, kto ma” – dodawanie i odejmowanie do 20. Gra ta motywuje dzieci nie tylko do nauki dodawania i odejmowania, ale uczy także skupienia i ćwiczy refleks. Można w nią grać na wiele sposobów. Gra dla całej klasy: rozdajemy minimum po jednej karcie dla każdego ucznia. Wybieramy dziecko, które zaczyna całą zabawę, odczytując dane ze swojej karty. Gra dobiega końca w momencie, gdy na pytanie odpowie dziecko zaczynające zabawę.

                   Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach, trenowali swoje umiejętności, gdyż chcieli w kolejnych rozgrywkach osiągnąć jeszcze lepsze wyniki niż dotychczas. Dzięki temu  nabrali większej biegłości w liczeniu.

                                                                                                 R. Marszałek, J. Straszak

               

               

               

        • 15lis
            • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICE


              Szanowni Państwo, Drodzy Koordynatorzy,przypominamy, że tylko do 20 listopada trwa rejestracja do corocznej akcji Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF. Zapraszamy serdecznie wszystkie przedszkola i szkoły!

               

              20 listopada to szczególny dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Sprawdźcie, jak możecie wspólnie z UNICEF uczcić tę wyjątkową datę i pokazać, że prawa dziecka są ważne dla Waszej placówki.

               

              Idea Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF

               

              Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, to okazja, aby z jednej strony w sposób pozytywny i radosny uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać, z drugiej strony to dzień okazywania solidarności i wsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

               

              Przygotowaliśmy dla Was propozycję, jak włączyć szkołę lub przedszkole w świętowanie tego dnia wspólnie z UNICEF.

              Dołącz do akcji

              Wszystkim Koordynatorom, który już przyłączyli placówkę do akcji - serdecznie dziękujemy!

              Akcja Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF krok po kroku:

               

              1. Do 20 listopada zgłoś placówkę do akcji na stronie akcji. Placówkę dołączysz do akcji w zakładce "Szkoły" dostępnej po zalogowaniu się na Konto Koordynatora.

              2. Przeprowadź zajęcia przybliżające uczniom Konwencję o prawach dziecka. Wykorzystaj udostępnione przez nas materiały edukacyjne!

              3. Wybierzcie co najmniej jedną z zaproponowanych przez nas aktywności i przygotujcie wspólnie wydarzenie angażujące społeczność szkolną i/lub lokalną w dniu 20 listopada  - tak, aby włączyć się w ogólnopolskie obchody wraz z innymi placówkami.

              4. Pamiętajcie o kolorze niebieskim! Co roku UNICEF zaprasza do wykorzystania koloru niebieskiego we wszelkich możliwych działaniach podejmowanych w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. Tego dnia uczniowie, nauczyciele i wszyscy pracownicy placówki przyjdą do szkoły ubrani na niebiesko. Przyłączą się tym samym do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy także zaangażują się w globalne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF. Udekorujcie kolorem niebieskim placówkę, a może zorganizujecie „Niebieski marsz” w Waszej miejscowości? Skorzystajcie z pomysłów, które dla Was przygotowaliśmy.

              5. Podsumujcie Wasze działania i złóżcie raport z akcji na stronie UNICEF, a my udostępnimy Wam dokumenty potwierdzające udział w projekcie!

               

              Po rejestracji placówki do akcji Koordynator otrzyma dostęp online do materiałów niezbędnych do realizacji projektu w placówce.

               

              Zapraszamy Was do wspólnego świętowania!

               

              Zespół UNICEF Polska

        • 13lis
        • 15lis
        • 13lis
            • Żywa lekcja historii

              Spotkać samego faraona lub grecką boginię na lekjach historii? Czy to możliwe?

              W naszej szkole, owszem! Dnia 10.11.2023 r. uczniowie klay piąte i czwarte uczestniczyły we wspaniałej lekcji historii. Pełna niespodzianek i humoru podróż w przeszłość przybliżyła widzom najciekawsze fakty z różnych epok, począwszy od starożytnego Egiptu i Grecji po średniowieczne życie klasztorne. Żywa lekcja historii umożliwiła bliższe poznanie zagadnień znanych z podręcznika i pozwoliła rozbudzić wyobraźnię.Opowieści przeplatane były scenkami, w których aktorami byli sami nasi uczniowi i to oni wiedli prym w tej podrózy. Nasi młodzi prelegenci zauroczyli widzów przygotowaniem, wiedzą, odwagą i pomysłowością!

        • 12lis
            • Albumy jesienne roślin w 3D

              W ramach zajęć z edukacji przyrodniczej uczniowie klasy 3 D  wykonali „Jesienne albumy roślin”. Dzieci zbierały, gromadziły, suszyły i oznaczały różne gatunki drzew, krzewów i roślin rosnących w ogrodach, na łąkach oraz w lasach i parkach.  Głównym celem tego zadania było nabycie umiejętności rozpoznawania różnych gatunków roślin oraz poznanie siedlisk, w których występują, a także kształtowanie umiejętności wyszukiwania potrzebnych informacji w różnych źródłach wiedzy. Duże zainteresowanie wzbudził liść największej byliny świata, Gunnera manicata, który do klasy przyniosła uczennica, Rita Malczewska. Ojczyzną rośliny jest Ameryka Południowa, a dokładnie tereny Brazylii. Roślina ta może osiągać do 3 metrów wysokości i szerokość 4 m. Znakiem rozpoznawczym i zarazem najbardziej atrakcyjną częścią rośliny są jej wielkie liście, których średnica może osiągać 2 metry! Roślina może dać kryjówkę nawet kilku dorosłym osobom.

                                                                                                                  M. Strzykalska

        • 12lis
            • Dzień jeża w 0d

              10.11.2023 klasa 0d obchodziła Dzień Jeża. Z tej okazji dzieci wykonały tematyczne opaski na głowę, pracę plastyczną "Jeż", a także obejrzały film edukacyjny o ciekawostkach na temat jeży. Jeż skradł serca dzieci.

        • 09lis
            • ⚽️ MUNDIAL PRZEDSZKOLAKA ⚽️

              9.11.2023r. rozpoczęły się rozgrywki piłkarskie ⚽️ w ramach Mundialu Przedszkolaka- Ligi Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Gminy Trzebnica🏆.Naszą szkolną drużynę reprezentowały dzieci z klas:0a- Wiktor, Jan, Aleksander Gl., Aleksander G.0b- Jakub, Ignacy0c- Maksymilian, Ksawery, Przemysław,0d- Wojciech, MarkNa drużynę czekały dwa mecze. Wyniki po pierwszym dniu rozgrywek wyglądają następujaco:Mecz nr1-  SP1 : SP2- 0:1Mecz nr2-  SP Masłów : SP2- 0:2Wielkie brawa dla naszych chłopców👏👍- jesteśmy dumni. Kibicom dziękujemy za donośny doping👍Kolejna runda w ramach Mundialu Przedszkolaka już 23.11.2023.

        • 09lis
            • Uroczyste pasowanie na ucznia klas pierwszych

              „My się szkoły nie boimy,

              choć i praca czeka nas.

              Śmiało do niej dziś wkroczymy,

              bo nauki nadszedł czas.”

               

              Uczniowie klas pierwszych są już pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej. 25 października 2023 roku o godzinie 9.00 w Gminnej Halii Widowiskowo-Sportowej im. Dolnośląskich Olimpijczyków w Trzebnicy odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy.

              Tego dnia w szkole panowała świąteczna atmosfera. Dzieci pięknie przedstawiły program artystyczny, w którym zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Chór szkolny pod batutą pani Haliny Bolisęgi uświetnił te chwile, podkreślając podniosły charakter ceremonii.

              Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez najmłodszych uczniów naszej szkoły przysięgi uczniowskiej. W obecności Pana Marka Długozimy Burmistrza Gminy Trzebnica, Pani Lucyny Sobczak Dyrektor szkoły oraz Wicedyrektor Pani Lidii Piotrowskiej i Pani Joanny Kuczmy, a także nauczycieli, rodziców, koleżanek i kolegów - Pierwszaki ślubowały: ,,Wypełniać sumiennie obowiązki ucznia, uczyć się pilnie, być dobrym kolegą. Dbać o dobre imię swojej klasy, szkoły oraz domu rodzinnego, przynosić dumę rodzicom i nauczycielom. Swoim zachowaniem i nauką sprawiać innym radość. Kochać swoją ojczyznę, Polskę.”

              Po ślubowaniu każdy z pierwszaków dostąpił zaszczytu pasowania na ucznia dokonanego symbolicznym ołówkiem przez Pana Burmistrza oraz Panią Dyrektor. Przedstawiciele klas pierwszych przekazali na ręce Dyrekcji Szkoły listy obecności pasowanych uczniów - na których złożyły swój odcisk palca, uzyskując tym samym miano ucznia Szkoły Podstawowej nr 2.

              Dzieciom życzymy samych sukcesów w szkole, a wszystkim rodzicom, dziękujemy za przybycie i pomoc w organizacji tego wydarzenia. Dziękujemy przewodniczącej szkoły Mai Michałowicz, nauczycielom, opiekunom Samorządu Uczniowskiego oraz wielu uczniom naszej placówki za nieocenioną pomoc w przygotowaniu tej ważnej uroczystości szkolnej.

              Tak ważne dla całej społeczności szkolnej wydarzenie zostało uwiecznione na pamiątkowym zdjęciu. Wielką radość wywołały upominki: pamiątkowe dyplomy wręczone przez wychowawczynie, tarcze szkolne z logo szkoły ufundowane przez uczniów klas VI oraz prezenty przygotowane przez rodziców.

              Wychowawczynie klas: Joanna Drzewiecka, Anita Pszczółka, Monika Lech, Monika Marycz

        • 09lis
            • Cyberprofilaktyka - NASK


                              Nikt we współczesnym świecie nie wyobraża już sobie życia bez telefonu, komputera, laptopa. Mówi się, że jesteśmy podłączeni do sieci. Badania dowodzą, że współczesna młodzież codziennie spędza w socjalmediach około 4 godzin. 93,4 %  z nich jest dostępna online stale. Już po przebudzeniu sprawdzamy, czy ktoś się do nas odezwał, co nowego pojawiło się przez czas naszego snu, ile mamy polubieni. Czasem mamy wrażenie, że świat wirtualny jest bliższy niż realny. Codziennie przeglądamy tysiące stron, oglądany setki zdjęć, słuchamy i  czytamy setki informacji. Żyjemy w informacyjnym chaosie.

                                 Czy wszystkie z nich są wiarygodne? Czy zastanawiamy się, które z nich są prawdziwe? Jak sprawdzić ich wiarygodność?. Na takie pytania znaleźli odpowiedź uczniowie klasy VIII a, którzy we wtorek 7.11.2023 r. uczestniczyli w szkoleniu organizowanym przez NASK. NASK to  państwowy instytut badawczy nadzorowany przez Ministerstwo Cyfryzacji. Do zadań Centrum należy zapewnienie bezpieczeństwa w sieci. Instytut prowadzi badania i szkolenia w zakresie cyberbezpieczeństwa. Podczas wtorkowego spotkania uczniowie dowiedzieli się czym jest dezinformacja, jakimi sposobami wpływa się na kształtowanie opinii i jak wpływa to na nasze postaw. Prowadzący szkolenie udzielił rad, jak rozpoznawać prawdę od fałszu, jakimi metodami posługują dezimformatorzy, jak nie rozpowszechniać niewiarygodnych informacji i bronić się przed feke newsami. Najważniejsze, żeby samemu nie powielać nieprawdziwych  informacji. Sprawdź, zbadaj, odnieś się do wiarygodnego źródła. Nie bądź naiwny w sieci, nie wszyscy i wszystko zasługują na nasze zaufanie.