• Aktualności

        • 25mar
            • ⚗️Chemiczne eksperymenty u najmłodszych 🧑‍🔬

              "Nie można bowiem mieć nadziei na skierowanie świata ku lepszym drogom, o ile się jednostek nie skieruje ku lepszemu. W tym celu każdy z nas powinien pracować nad udoskonalaniem się własnym, jednocześnie zdając sobie sprawę ze swej osobistej odpowiedzialności za całokształt tego, co się dzieje w świecie i z tego, że obowiązkiem bezpośrednim każdego z nas jest dopomagać tym, którym możemy się stać najbardziej użyteczni."

              Maria Skłodowska-Curie

              Wykorzystując czas spędzony z dziećmi najmłodszymi, nawet w ramach krótkich zastępstw, staram się przybliżyć im świat chemii. Pokazuję podstawowe szkło laboratoryjne oraz proste eksperymenty. Pobudzam do myślenia, pytam, wysłuchuję odpowiedzi niejednokrotnie zaskoczona pomysłami dzieci. Co odpowiada za podtrzymywanie spalania? Dlaczego należy zamykać okna w przypadku pożaru? Co to jest kwas? Co to jest chemia? Gdzie w domu jest chemia?   

              P.Sierpowska

        • 25mar
        • 22mar
        • 22mar
        • 22mar
        • 22mar
            • Światowy Dzień Zespołu Downa w klasie 0d

              21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Ideą święta jest zwrócenie uwagi na osoby z Zespołem Downa oraz ich potrzeby.Tego dnia dzieci z klasy 0d  przyszły do szkoły w kolorowych skarpetkach nie do pary, które są symbolem tego święta. Poznały one ideę tego dnia oraz dowiedziały się czym jest Zespół Downa. Dzieci doskonale rozumieją, że każdy jest inny, a jednocześnie wyjątkowy.I.G.

        • 21mar
            • 21 marca - Światowy Dzień Poezji

              Z okazji Światowego Dnia Poezji, który harmonizuje z pierwszym dniem wiosny, uczniowie wzięli udział w zabawie literackiej -  wiersze z odzysku, wertując karty klasyki literatury w szkolnej bibliotece.

              Bogactwo naszego języka i kreatywność młodych poetów sprawiły, iż słowa Edwarda Stachury "wszystko jest poezja", nabrały kolejnego wymiaru i współgrają ze zmiennością natury otaczającej nas przyrody i natury ludzkiej. 

              Prosta zabawa pomogła uczniom zatrzymać się na poszczególnych słowach, wykazać uważność na ich znaczenie i stworzyć własną kompozycję. Odnajdziemy tu zarówno szczyptę liryki, jak i dramatu.

              Zapraszamy do lektury  i celebrowania wiosny, która jest poezją!

        • 21mar
            • WIELKOPOSTNE PRZYGOTOWANIA

              Wielki Post to czas przygotowujący nas do przeżycia najważniejszych dla chrześcijan świąt wielkanocnych. Uczniowie klasy 1a, którzy uczęszczają na lekcje religii również przygotowują się do Wielkanocy.

              Podczas zajęć wykonali wielkopostne zadania, jakie dzieci w tym czasie mogą podejmować. Za każde poprawnie wykonane zadanie dzieci otrzymywały obrazki, które wklejone w zaznaczone miejsce utworzyły kolorową, przestrzenną grotę zmartwychwstania Pana Jezusa.

              Uczniowie z wielkim zaangażowaniem i radością wykonali ciekawe dekoracje wielkanocne.

              D. Surma

        • 21mar
        • 20mar
            • Powiatowy Konkurs Recytatorski klas 8

              Wiersz oferuje zawsze więcej niż to, co się da o nim pomyśleć i napisać w danej chwili. To nienazywalne „więcej” jest tajemnicą poetyckiego przekazu.

               

              Zbigniew Chojnowski

               

              Poezja nie zajmuje w naszym życiu wiele miejsca, ale są tacy, którzy bez niej nie mogą żyć. Takie osoby spotkały się w piątek 15 marca w Szkole Podstawowej nr 2 w Trzebnicy. Tego dnia odbył się po raz kolejny powiatowy konkurs poetycki. Zebrani uczniowie recytowali wybrane prze siebie wiersze oraz fragmenty prozy. Usłyszeliśmy poezję K. K. Baczyńskiego, W. Szymborskiej, L.J. Kerna, A. Mickiewicza i wielu innych poetów. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy 8a Alena Guziak. Umiejętności interpretacji poezji i prozy w wykonaniu Aleny zachwyciły jury, które postanowiło nagrodzić uczennicę przyznając jej II miejsce w Powiatowym Konkursie Recytatorskim klas 8.

              Alenie gratulujemy świetnego występu.

        • 20mar
        • 19mar
        • 18mar
            • Zoomania

              Zoomania odwiedziła nasze zerówki razem z Lotopałankami...Locia (jedna z latających stworzonek) dała nam pokaz latania.Dzieci mogły pogłaskać Locie oraz zrobić sobie z nią pamiątkowe zdjęcie.

        • 18mar
            • Sukces Karola i Rysia w XXIII Powiatowym Konkursie Interpretacji Poezji Dziecięcej

              13 marca 2024r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Trzebnicy odbył się XXIII Powiatowy Konkurs Interpretacji Poezji Dziecięcej dla uczniów klas 2. Tematyka tegorocznego konkursu- to wiersze o zwierzętach polskich autorów. W konkursie wzięło udział 21 uczniów z dziewiętnastu szkół powiatu trzebnickiego. Niezależna komisja konkursowa w składzie: p. Julianna Michorczyk, p. Wiesława Kucięba i p. Izabela Głuchowska oceniała: opanowanie tekstu, dykcję, umiejętności interpretacyjne oraz ogólne wrażenie artystyczne. Wszyscy uczestnicy byli świetnie przygotowani i prezentowali bardzo wysoki poziom. Naszą szkołę reprezentowali : Karol Kiszczyński z 2a i Ryszard Ratański z 2c.

              Miło nam poinformować, iż Rysiu zajął 3 miejsce, a Karol 5 miejsce.

              Drugoklasistom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

              J.P. , J.S. , J. Sz.

        • 18mar
            • UNIVERSIADA CHEMICZNA 

              UNIVERSIADA CHEMICZNA 

              Zbierz drużynę

              Zgłoś projekt 

              Zrób eksperyment

              Zaprezentuj 

              Wszystkie te kroki, na pozór łatwe do wykonania, wcale nie są łatwe i przyjemne. Odważni chemicy z klasy 8c oraz 8a zaangażowani na 100% w powyższy projekt, pod okiem opiekuna wymyślają pomysły, snują domysły, zmieniają konstrukcje, próbują wykonać to, co sobie założyli czy narzucili. 

              Przygotowania trwają. Nie jest prosto i łatwo a najcenniejsze są lekcje jakie dostarcza im wiedza, na temat tego, jak trudno w sposób laboratoryjny otrzymać coś co zakłada teoria.

              P. Sierpowska

        • 16mar
            • NIESAMOWITY SUKCES NASZYCH UCZNIÓW - BIOLOGICZNE LAURY

              Pod koniec lutego uczniowie naszej szkoły – Piotr Paluch z klasy 7A i Mikołaj Krzak z klasy 8C wzięli udział w wojewódzkim etapie Dolnośląskiego Konkursu Biologicznego dla uczniów szkół podstawowych „z Dolny Ślązak” i zostali jego LAUREATAMI!!! Aby znaleźć się w elitarnym gronie najzdolniejszych uczniów na Dolnym Śląsku, chłopcy musieli przejść trzy etapy konkursowe. W październiku odbyły się szkolne eliminacje kwalifikujące do etapu powiatowego w Trzebnicy. Doskonałe wyniki zagwarantowały im udział w wojewódzkim finale, który odbył się we Wrocławiu.

              To rewelacyjne osiągnięcie – z całego serca GRATULUJĘ – Izabela Mielnik (nauczyciel biologii).

        • 15mar
            • "Master of English"

              Dnia 14 marca 2024 w Szkole Podstawowej nr 3 w Trzebnicy odbył się finał Powiatowego Konkursu Umiejętności z Języka Angielskiego „Master of English” dla uczniów klas VII-VIII organizowanego przez Stowarzyszenie Oświatowe „Sowa”. W konkursie wzięło udział 15 uczniów przedstawicieli 15 szkół podstawowych z powiatu trzebnickiego. Uczennica klasy 8b Maja Krasińska zajęła III miejsce ! Gratulujemy!

              Opiekun Lucyna Lechowska

        • 14mar
            • Światowy Dzień Poezji - zabawa literacka

              Dlaczego Światowy Dzień Poezji przypada na Pierwszy Dzień Wiosny (21 marca)?

              Mamy swoją teorię...

              Któż nie zna cycatu Edwarda Stachury: "Wszystko jest poezją, a najmniej poezją jest napisany wiersz; każdy jest poetą, a najmniej poetą jest poeta piszący wiersze”.  (Wszystko jest poezja. Opowieść-rzeka, E. Stachura)

              Poezja jest sztuką, która kojarzy się w pierwszym odruchu z literaturą, malarstwem czy muzyką, ale tworzy ona, jak dowodzi Stachura, najmniejszą część poezji.  Według poety poezja jest sposobem bycia, sposobem życia.

              Sztuką jest bowiem chodzenie po polach, wysiadanie z pociągu, siedzenie nad rzeką, jedzenie kilograma czereśni, zakupienie tomiku... Poezja jest tym wszystkim, co staramy się dostrzegać i opisywać.

              "Wszystko jest poezja” to wyświęcenie otaczającego świata, wszystkiego,co się z nim wiąże oraz ludzi.

              Poezja w tym kontekście jest pewną formą raju, do której można się uciec,  jest mostem do prawdziwego świata i odwrotnie. Dlatego to „życiopisanie” poety, mieszanie codzienności z pisaniem. „Wszystko jest poezja” to fraza i przykazanie, które postawił Edward Stachura ludziom, a przede wszystkim sobie.

              Jak więc z tego przykazania skorzystać?

              Nie każdy zostanie poetą - literatem, ale każdy może zostać poetą własnego życia, dostrzegać poezję w życiu codziennym, w słowie, w geście, w  człowieku, w naturze.

              Zadajmy sobie pytanie: czyż wiosna nie jest poezją? Czy trele kosa o poranku, bazie na gałęziach, śmiech dziecka, promyk słonka na poliku to nie codzienna poezja? Wiosna, ach to ty!

              Może poezja to zatrzymać się i to dostrzec?

              A jak odnaleźć poezję nie tylko w prozie życia, ale i na kartach książek?

              Proponujemy zabawę w wiersze z odzysku (blacout poems)

              Na czym polega zabawa?

              Wybieramy tekst, uważnie czytamy i koncentrujemy się na poszczególnych słowach oraz ich przesłaniu. Wybieramy poszczególne słowa, zestawiamy  je, by stworzyć nowy sens i jakość, a tym samym pochylić się nad poezją. Można szukać rymów bądź stworzyć biały wiersz, aforyzm...

               

              Można wykorzystać fragmenty książek, gazet...można dziełu również nadać ciekawą formę graficzną.

              Teksty dostępne są w bibliotece w godzinach otwarcia oraz zostaną dostarczone do polonistów  (kl. IV-VIII) oraz do wychowawców (kl. I-III).

              Zapraszamy biblioteki na tworzenie poezji  (recycling poetycki) w poniedziałki i w czwartki od 12.30 do 13.30.

        • 14mar
        • 13mar