Zabawa pt. "Do celu" pokazała nam jakie zachowania poszczególnych osób mogą wpłynąć na efektywność pracy całej grupy.
Udział w zawodach pokazał nam bardzo wyraźnie, co zadecydowało o sukcesie zwycięskiego zespołu, a z drugiej strony co zadecydowało o porażce drugiego. Zadanie uświadomiło nam jakimi cecham czy umiejętnościami charakteryzował się zespół, który odniósł sukces w konkurencji.
Poznaliśmy model 5 dysfunkcji pracy zespołowej wg. Lencioniego jakimi są: brak zaufania, obawa przed konfliktem, brak zaangażowania, unikanie odpowiedzialności oraz brak dbałości o wynik. Podczas wspólnej dyskusji szukaliśmy sposobów pomocy, by zespół był zgrany czyli realizował cele i stwarzał maksymalny komfort pracy swoim członkom.
Brak zaufania - jak pomóc?
- budować atmosferę wsparcia, zrozumienia,
- poznać się lepiej prywatnie, aby mieć większą empatię i zrozumienie sytuacji drugiej osoby,
- organizować i brać udział w ćwiczeniach integracyjnych, zwłaszcza takich gdzie można podzielić się osobistymi informacjami, wydarzeniami z życia, zainteresowaniami, marzeniami.
Obawa przed konfliktem - jak pomóc?
- pozwalać na wypowiedzi każdego z
członków grupy,
- przypominać, że różnica poglądów sprzyja wypracowaniu najlepszego rozwiązania.
Brak zaangażowania - jak pomóc?
- podzielić duży cel na mniejsze i sprawdzać postępy ich realizacji, stwarzać atmosferę do rozmowy, przestrzeń do swobodnego dzielenia się pomysłami i rozwiązaniami problemów;
- podjęta decyzja powinna być omówiona z przedstawieniem argumentów, aby nikt nie czuł, że jego pomysł został odrzucony bo był jego, ale z konkretnych merytorycznych powodów.
Unikanie odpowiedzialności - jak pomóc?
- stworzyć jasny i czytelny dla wszystkich podział zadań;
- zachęcać wszystkich członków zespołu do udzielania sobie wzajemnie informacji zwrotnych.
Brak dbałości o wynik - jak pomóc?
- członkowie grupy powinni samodzielnie sformułować cel i zapisać go w "kontrakcie grupowym", pod którym się podpiszą,
- angażować wszystkich w proces podejmowania decyzji, aby cel grupy i sposób jego osiągnięcia był możliwie najbliższy wszystkim jej członkom.
Klasa 6c realizuje również na zajęciach z wychowawcą Innowację Pedagogiczną pt. "Kolorowa Wychowawcza, czyli innowacyjne spojrzenie na godzinę wychowawczą". Zajęcia wrześniowe doskonale wpisały się w realizowaną tematykę, osiągając postawiony cel kształtowania umiejętności efektywnej współpracy w zespole poprzez zrozumienie i przestrzeganie wspólnie ustalonych zasad.
Klasa 6c już wiele razy miała okazję pokazać, że jest zgranym zespołem, który tworzą koledzy i koleżanki dobrze współpracujący ze sobą, którzy wspólnie osiągają dobre wyniki i zapewniają sobie wsparcie, zachowując przy tym przyjazne relacje. Ale nic nie dzieje się samo, ciężka praca się opłaca - w tym przypadku praca uczniów klasy 6c nad stworzeniem zgranego zespołu.
Do wykonania zdjęć grup zadaniowych dzieci użyły gimbala będącego na wyposażeniu Laboratoriów Przyszłości w naszej szkole.
E. S.