Szkoła Podstawowa nr 2 im. gen. Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek” w Trzebnicy w tej niezwykłej Rodzinie jest od samego początku, czyli od 14 lutego 2007. Jest to wyjątkowe przedsięwzięcie, wykraczające daleko poza ramy edukacji formalnej. Jest to projekt o znaczeniu społecznym, kulturowym i regionalnym.
21 lutego 2025 roku odbyła się jubileuszowa konferencja online z okazji 18-lecia powołania Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów AK. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele szkół, instytucji państwowych oraz osoby związane z edukacją i historią Polski. Konferencję otworzyła Dorota Rasała-Świtoń, prezes Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. AK i Bohaterów AK, podkreślając znaczenie wspólnoty i jej misji kultywowania pamięci o bohaterach AK. Głos zabrali również Dolnośląski Kurator Oświaty Ewa Skrzywanek oraz dyrektor Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu Kamil Dworaczek, doceniając rolę szkół w edukacji patriotycznej. Wystąpienia prelegentów, w tym Wojciecha Trębacza i Olafa Woźniaka, syna bohatera AK, poruszyły tematykę historii, edukacji i pamięci narodowej. Anna Krupowicz przypomniała o projektach edukacyjnych, takich jak „Człowiek honoru” czy „Ocalić od zapomnienia”, które przybliżają młodzieży dzieje AK. Konferencja była okazją do podziękowań dla Doroty Rasały-Świtoń, uznanej za „matkę rodziny” oraz Sylwii Krzyżanowskiej i Wojciecha Trębacza, wspierających rozwój inicjatywy. Przypomniano także o Złotym Medalu „Reipublicae Memoriae Meritum”, jaki Rodzina otrzymała w 2023 roku za zasługi w upamiętnianiu historii Polski. Dolnośląska Rodzina Szkół im. AK od 18 lat kształtuje postawy patriotyczne, przekazując wartości honoru i pamięci o bohaterach narodowych następnym pokoleniom.
Jak SP nr 2 w Trzebnicy wspomina wejście do DOLNOŚLĄSKIEJ RODZINY SZKÓŁ AK I JEJ BOHATERÓW…..
18 lat temu, gdy do naszej szkoły dotarła wiadomość, Iż w pobliskiej Oleśnicy zrodziła się myśl utworzenia Rodziny Szkół noszących imię Armii Krajowej lub Jej Bohaterów, posiadaliśmy już sztandar. Sztandar szczególny, ponieważ ufundowany wspólnie z trzebnickimi kombatantami AK. Naszym patronem został ostatni komendant AK gen. Leopold Okulicki „Niedźwiadek”. Byliśmy i nadal jesteśmy szkołą, dla której wychowanie patriotyczne jest jedną z naczelnych zasad. Decyzja o wstąpieniu do tej niezwykłej Rodziny Szkół była natychmiastowa, jednoznaczna i oczywista.
TAK! WSTĘPUJEMY!
Towarzyszyło nam wtedy uczucie ekscytacji i wzruszenia. Czuliśmy, że to, co już funkcjonuje w naszej szkolnej przestrzeni, znajdzie konkretne ramy i wypłynie na szerokie wody. Przeczuwaliśmy, że oto otwiera się niezwykła perspektywa, która umożliwi nam oddanie szacunku i przywrócenie pamięci tym, którzy na to zasługiwali, a przez lata byli zapomniani, wyszydzani, likwidowani, wymazywani z narodowej pamięci. Patron naszej szkoły, gen. Leopold Okulicki „Niedźwiadek” w swym ostatnim rozkazie do żołnierzy AK wzywał, by kontynuowali działalność na rzecz „świętej sprawy”. My te słowa
przekuliśmy w czyn. Dla nas „świętą sprawą” stało się przywrócenie pamięci o żołnierzach Armii Krajowej.
PRZYNALEŻNOŚC DO DOLNOŚLĄSKIEJ RODZINY SZKÓŁ im. ARMII KRAJOWEJ i BOHATERÓW AK W PEŁNI NAM TO UMOŻLIWIŁA.
Od początku byli z nami trzebniccy kombatanci AK, pan Adam Kempa, pani Genowefa Szyba, pan Henryk Cianciara. Pan Adam Kempa w swych wspomnieniach napisał : „Nigdy nie myślałem, że tak będzie się rozwijać wiedza o Armii Krajowej i będą powstawać szkoły Jej imienia”. Bardzo przeżywał uroczystość zawiązania Rodziny w Oleśnicy. Czuł wielkie wzruszenie i nie krył łez. Byłam tego świadkiem. Dla takich chwil warto było podjąć to wyzwanie.
W ciągu tych minionych 18 lat zrealizowaliśmy wiele projektów, uczestniczyliśmy w konferencjach oraz wystawach tematycznych organizowanych w holu wrocławskiego kuratorium, organizowaliśmy Noce Historyczne, spotykaliśmy się z uczniami innych szkół z Dolnego Śląska na rodzinnym śpiewaniu. Nasze uczennice zdobywały nagrody i wyróżnienia w konkursach recytatorskich.
29 lutego 2012 roku podczas uroczystego jubileuszu – 5 lat istnienia Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. Armii Krajowej nasza szkoła została uhonorowana medalem Pro Patria.
Jesteśmy dumni z przynależności do Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. AK i Jej Bohaterów, która jest przykładem doskonałej współpracy nie tylko szkół, instytucji, organizacji, władz samorządowych, ale też potrzeby jednoczenia się społeczności lokalnych wokół ważnych idei, jakimi są wychowanie patriotyczne, pamięć o niezwykłych ludziach , bohaterach AK, wartości niezmiennych przez lata pod hasłem Bóg, Honor, Ojczyzna.
Krystyna Janowska