Biblioteka Pedagogiczna w Trzebnicy:
"Szanowni Państwo,
w uchwale Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 lipca 2024 r. w sprawie ustanowienia roku 2025 Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc (M.P. 2024 poz. 747) czytamy:
„W osiemdziesiątą piątą rocznicę rosyjskiej zbrodni dokonanej na polskich bohaterach w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni i innych nieodkrytych jeszcze miejscach, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia jako patronów roku 2025 wszystkich z blisko 22 tysięcy oficerów i przedstawicieli polskiego państwa pomordowanych na mocy rozkazu Kremla z dnia 5 marca 1940 roku.
Zbrodnia ludobójstwa, której dokonano wiosną 1940 roku, jest bezprzykładnym w historii mordem na przedstawicielach polskiej inteligencji i elit państwowych. Kłamstwo, że zbrodni tej dokonali Niemcy, było fundamentem PRL i zainstalowania na ziemiach polskich moskiewskich władz. Prawda o tej zbrodni stała się inspiracją wolnościowych dążeń Polaków i jest fundamentem wolnej Polski. Pamięć o zamordowanej polskiej elicie jest żywa w każdym zakątku Polski – dęby upamiętniające poszczególne osoby można spotkać w całym kraju. Nie ma pewnie miasta, miasteczka czy powiatu, które nie byłyby w jakimś stopniu związane z ofiarami tego ludobójstwa popełnionego przez Rosjan”.
Formą oddania czci gorliwym polskim patriotom, pomordowanym przez funkcjonariuszy sowieckiej policji politycznej (NKWD), były warsztaty edukacyjne pn. „Śledztwo katyńskie”, które odbyły się w dn. 25 kwietnia 2025 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Trzebnicy im. gen. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka”.
Dodać należy, że realizacja wspomnianego przedsięwzięcia stanowi efekt współpracy nauczycielki języka polskiego, pracującej w Szkole Podstawowej nr 2 w Trzebnicy im. gen. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka” Pani Ilony Rudkiewicz z dyrektorem Biblioteki Pedagogicznej w Trzebnicy Panem Sebastianem Węgrzynowskim.
Warsztaty patriotyczne, przeprowadzone przez starszego specjalistę Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej we Wrocławiu Panią Kamilę Bałchanowską-Łagojdę (Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu) dla uczniów klasy 8a Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy im. gen. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka” zostały zrealizowane zgodnie z dyspozycją, o której mowa w rozporządzeniu Ministra Edukacji z dnia 28 czerwca 2024 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz.U. 2024 poz. 996).
Wskazana dyspozycja została ustalona w brzmieniu: „Uczeń wymienia przykłady zbrodni niemieckich i sowieckich – zarówno tych o wymiarze ogólnokrajowym (np. zbrodnia katyńska, Auschwitz-Birkenau), jak i regionalnym (np. Palmiry, kaźń profesorów lwowskich, Zamojszczyzna) (HISTORIA, KLASY V-VIII, XXXIII. Polska pod okupacją niemiecką i sowiecką, pkt 2)”.
Realizację warsztatów edukacyjnych pn. „Śledztwo katyńskie” należy uznać także za działanie, dla którego bezpośrednią przesłanką jest drugi z przyjętych na rok szkolny 2024/2025 podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa.
Wyżej wymieniony kierunek został ustalony w brzmieniu: „Szkoła miejscem edukacji obywatelskiej, kształtowania postaw społecznych i patriotycznych, odpowiedzialności za region i ojczyznę. Edukacja dla bezpieczeństwa i proobronna”.
Podczas piątkowych zajęć uczniowie najpierw wysłuchali wykładu Pani Kamili Bałchanowskiej-Łagojdy, połączonego z prezentacją multimedialną, dotyczącego rudymentarnych faktów o zbrodni katyńskiej.
Po wykładzie prowadząca przystąpiła do realizacji warsztatów edukacyjnych, polegających na tym, że na podstawie udostępnionych przez Panią Kamilę Bałchanowską-Łagojdę przedmiotów osobistych ofiar zbrodni katyńskiej, ich medali, odznak i naramienników, uczniowie dokonywali identyfikacji osób zamordowanych w Katyniu.
Warto zauważyć, że uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali wykładu i aktywnie włączali się w jego przebieg, trafnie odpowiadając na zadawane przez prowadzącą pytania. Wyraźnie widoczne też było ich zaangażowanie w działania warsztatowe, mające na celu zidentyfikowanie ofiar sowieckich oprawców.
Przy tej okazji gorące podziękowania pragnę złożyć Pani Kamili Bałchanowskiej-Łagojdzie, starszemu specjaliście Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej we Wrocławiu (IPN) za przyjęcie zaproszenia do przeprowadzenia warsztatów edukacyjnych pn. „Śledztwo katyńskie” w Szkole Podstawowej nr 2 w Trzebnicy im. gen. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka”.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Pani Kamila Bałchanowska-Łagojda wszelkie niezbędne informacje na temat zbrodni katyńskiej przekazała uczennicom i uczniom nie tylko w sposób dla nich zrozumiały, lecz również z wielką uważnością na wrażliwość młodego odbiorcy.
Ponadto serdecznie dziękuję dyrektorowi Szkoła Podstawowa nr 2 w Trzebnicy Pani Lucynie Sobczak za wyrażenie zgody na realizację w szkole ww. warsztatów edukacyjnych.
Moje szczególne podziękowanie składam nauczycielce języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 2 w Trzebnicy im. gen. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka” Pani Ilonie Rudkiewicz: jestem Pani szczerze wdzięczny za gotowość do współpracy i autentyczne zaangażowanie w realizację tego jakże ważnego przedsięwzięcia.
Jestem przekonany, że dzięki godnej naśladowania postawie Pani Kamili Bałchanowskiej-Łagojdy oraz Pani Lucyny Sobczak i Pani Ilony Rudkiewicz wychowujemy naszą młodzież w duchu dążenia do prawdy i uczymy ją postrzegania wydarzeń historycznych również w wymiarze moralnym."