Akcja edukacyjna
pt. „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”W dniach 10 i 24 marca 2025 r. w naszej szkole w ramach akcji edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej odbyły się zajęcia edukacyjne dla uczniów klas VII- VIII pt. „Hazard? Nie daj się wciągnąć!” Akcję KAS objął honorowym patronatem Minister Edukacji.
Celem kampanii było uświadomienie młodych ludzi,
• czym jest nielegalny hazard i jakie mogą być skutki uczestniczenia w takich grach,
• zagrożenia wynikające z hazardu, w tym z pozornie bezpiecznych gier internetowych,
• skutki uzależnień od hazardu.
Zajęcia z uczniami w obszarze zagrożeń związanych z hazardem ( również w internecie) przeprowadziły: pani Magdalena Karyś i pani Patrycja Wozińska z Urzędu Skarbowego w Trzebnicy. Prowadzące szczególną uwagę zwróciły na problemy, które wynikają z nadmiernego korzystania z gier wśród dzieci i młodzieży, takie jak uzależnienie, problemy finansowe czy wyizolowanie społeczne. Nielegalny hazard jest w Polsce zakazany. Panie chciały pokazać z jakim ryzykiem wiąże się rozpowszechnianie gier online z elementami hazardu i typowych gier hazardowych. Skupiły się dodatkowo na elementach hazardowych ukrytych w grach komputerowych.
Nieświadomi zagrożenia młodzi ludzie traktują hazard w sieci jako niewinną formę rozrywki. Organizatorzy nielegalnych kasyn internetowych często oferują nowym graczom możliwość grania za darmo, aby w efekcie uzależnić od gry za pieniądze. Częstym zjawiskiem jest również oferowanie nagród w postaci wirtualnych żetonów. Gracze mogą posługiwać się nimi podczas kolejnych gier. Witryny internetowe oferują ruletkę i pokera, a kolorowa grafika z realistycznym dźwiękiem i obrazem są bardzo atrakcyjne dla młodych osób.
To wszystko sprawia, że hazard online, nawet bez pieniędzy, może być przez młodzież postrzegany jako wciągający i ekscytujący. Jednocześnie osoby niepełnoletnie są bardziej podatne na negatywne zjawiska płynące z Internetu, w tym uzależnienie od hazardu. Uzależnienie takie jest chorobą, której skutki dotykają nie tylko graczy, ale także ich rodziny i najbliższych.
Dlatego też, bardzo ważna jest profilaktyka i tego rodzaju akcje , kampanie mające na celu podniesienie świadomości zagrożeń wynikających z uczestnictwa w grach hazardowych wśród dzieci i młodzieży.
Zajęcia przeprowadzone przez Panie z Urzędu Skarbowego w Trzebnicy były wartościowe i godne uwagi.
Koordynator: Pedagog szkolny Jolanta Rainczuk